Jak wziąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości? Krok po kroku

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości

Zakup własnego mieszkania lub domu to marzenie, które można spełnić dzięki kredytowi hipotecznemu. Jednakże jest to poważne zobowiązanie, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Dlatego też chcemy przedstawić Wam wszystkie kroki niezbędne do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, aby była to świadoma i odpowiedzialna decyzja finansowa.

Kredyt hipoteczny warunki

Kredyt na zakup nieruchomości czy kredyt na budowę domu to zobowiązania zaciągane na wiele lat, dlatego proces ten jest dość skomplikowany i czasochłonny. Aby uzyskać tę formę pożyczki, należy spełnić szereg wymagań stawianych przez bank, aby ten miał pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie.

Przede wszystkim instytucje finansowe muszą sprawdzić sytuację finansową klienta tzn. wysokość dochodu, formę zatrudnienia oraz miesięczne wydatki i pozostałe zobowiązania finansowe. Należy pamiętać, że wyższy dochód nie jest jednoznaczny z większymi szansami na kredyt, ponieważ oblicza się stosunek dochodu do wydatków.

Sprawdzając te dane, banki biorą pod uwagę również liczbę osób na utrzymaniu oraz wiek kredytobiorcy.

Oprócz sprawdzenia zdolności kredytobiorcy do spłaty zobowiązania, banki również wymagają wpłaty wkładu własnego. Ten z kolei zazwyczaj powinien wynosić 10-20%, co różni się w zależności od wymagań danej instytucji.

Mogą pojawić się również inne warunki, które są zależne od polityki danego banku np. obowiązkowe ubezpieczenie kredytu.

 

 

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości – Jak przebiega proces?

Przed zaciągnięciem długoterminowego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny, warto się dokładnie przygotować, aby być świadomym całego procesu. Poniżej przedstawiamy w krokach, jak przebiega przykładowy proces uzyskania kredytu. Należy jednak pamiętać, że może on się różnić zależnie od danego przypadku, ponieważ niektóre kroki mogą zostać pominięte.

1. Weryfikacja zdolności kredytowej

Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej jest kluczowym czynnikiem przy zaciąganiu kredytu, ponieważ musimy mieć pewność, że mamy szansę na uzyskanie finansowania. Proces kredytowy jest dość czasochłonny, dlatego pomoże nam to zaoszczędzić sporo czasu, jeśli by się okazało, że szans takich nie mamy. Jest to jednak elastyczny punkt procesu kredytowego, ponieważ niektórzy mogą mieć pewność, że uzyskają zobowiązanie, w związku z czym nie muszą jej sprawdzać.

2. Wybranie nieruchomości

Jeśli zweryfikujemy swoją zdolność kredytową, przychodzi pora na wybranie nieruchomości, której cena będzie adekwatna do naszej sytuacji finansowej. W tej kwestii należy wziąć również pod uwagę wymagany wkład własny, który zazwyczaj powinien wynosić 20% wartości nieruchomości (niektóre banki zezwalają również na 10%, lecz wiąże się to z dodatkowymi zabezpieczeniami). Oprócz kwestii finansowych warto wziąć pod uwagę czynniki, które mogą wpłynąć na wygodę naszego życia, czyli lokalizację, piętro – w przypadku bloków oraz infrastrukturę.

3. Sprawdzenie nieruchomości pod kątem prawnym oraz technicznym

Wybierając nieruchomość z rynku wtórnego, którą chcemy zakupić, powinniśmy ją dokładnie sprawdzić pod względem technicznym oraz prawnym. Pod kątem prawnym należy sprawdzić akt notarialny oraz księgę wieczystą nieruchomości, aby mieć pewność, że sprzedawca ma prawa do tej nieruchomości oraz że nie jest ona zabezpieczona hipoteką. W kwestii technicznej należy zweryfikować elementy takie jak: stan klatek schodowych – w przypadku bloków, ocieplenie budynku oraz stan instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej.

4. Podpisanie umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej

Kiedy już zdecydujemy się na daną nieruchomość, przychodzi pora na podpisanie umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej. Na tym etapie zazwyczaj wymagane jest wpłacenie zaliczki bądź zadatku. Należy jednak być ostrożnym i zwrócić uwagę na różnicę między tymi dwoma pojęciami, ponieważ zadatek tym się różni od zaliczki, że w przypadku zerwania umowy pieniądze nie są zwracane.

5. Wybranie banków i ofert

Jeśli nieruchomość zostanie ostatecznie wybrana i będziemy wiedzieć jakiej kwoty potrzebujemy, możemy przystąpić do weryfikacji ofert kredytowych. W tym celu warto porównać oferty kilku banków, skupiając się na:

  • Oprocentowaniu kredytu, zwłaszcza RRSO
  • Dodatkowych kosztach związanych z pożyczką
  • Wymaganym wkładzie własnym (istotne jeśli nie posiadamy wymaganych 20%)
  • Okresie kredytowania

W tych działaniach może pomóc doradca kredytowy, podpowiadając, która oferta będzie dla nas najkorzystniejsza.

6. Przygotowanie dokumentów do złożenia wniosku

Banki potrzebują potwierdzenia naszej tożsamości oraz sytuacji finansowej, dlatego też należy przygotować niezbędne dokumenty, które zostaną dołączone do wniosku kredytowego.

Do dokumentów takich zalicza się:

  • Dokument tożsamości ze zdjęciem
  • Oświadczenie o dochodach
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu
  • Deklaracja PIT-37 za ostatni rok
  • Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą)

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie wymienione dokumenty muszą być konieczne do załączenia, ponieważ wszystko zależy od polityki danego banku.

7. Złożenie wniosków kredytowych

Wniosek kredytowy można pobrać ze strony internetowej banku bądź otrzymać w placówce. Warto złożyć kilka wniosków kredytowych w różnych bankach, ponieważ zwiększa to szansę na otrzymanie finansowania.

8. Przeanalizowanie decyzji kredytowej oraz umowy kredytowej

Po otrzymaniu decyzji kredytowej z banku należy dokładnie przeanalizować ją oraz wstępną umowę kredytową. Na tym etapie można również negocjować warunki z bankiem.

9. Podpisanie umowy

Po zweryfikowaniu umowy następuje podpisanie jej z bankiem, co jest jednoznaczne z zaakceptowaniem warunków. Przed podpisaniem należy dokładnie zweryfikować zgodność danych oraz wszystkie elementy wpływające na warunki kredytu.

10. Wpisanie nieruchomości do księgi wieczystej

Wniosek o wpis do księgi wieczystej należy złożyć w sądzie wieczystoksięgowym właściwym dla adresu nieruchomości. Można tego dokonać na własną rękę, bądź skorzystać z usług notariusza, jednakże wiąże się to z dodatkową opłatą, która zazwyczaj wynosi około 200 zł.

11. Uruchomienie kredytu

Zanim nastąpi uruchomienie kredytu, należy przedstawić akt notarialny, aby bank miał pewność, że nabyliśmy daną nieruchomość. Na tym etapie musimy przekazać również potwierdzenie wpłaty wkładu własnego, zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości oraz złożenia wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej. Po zweryfikowaniu tego przez instytucję finansową w przeciągu kilku dni następuje wypłata kredytu hipotecznego.

Kredyt na zakup nieruchomości z pomocą eksperta kredytowego

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości

Sprawdź naszą ofertę: Doradca kredytowy Katowice, Doradca kredytowy Gliwice, Doradca kredytowy Częstochowa, Doradca kredytowy Gdynia, Doradca kredytowy Kielce, Doradca kredytowy WarszawaDoradca kredytowy ŁódźDoradca kredytowy LublinDoradca kredytowy PiasecznoDoradca kredytowy Legionowo, Doradca kredytowy online

Ze względu na złożoność procesu uzyskania kredytu na zakup nieruchomości warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Ubiegając się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, napotykamy na wiele formalności i wymogów, które mogą być przytłaczające, zwłaszcza dla osób, które robią to po raz pierwszy. Ekspert kredytowy, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, jest w stanie skutecznie przeprowadzić nas przez cały proces, od początku do końca.

Profesjonalista pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty spośród dostępnych na rynku. Dzięki temu mamy pewność, że nie przepłacimy i wybierzemy najodpowiedniejszy kredyt, dostosowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Ekspert kredytowy porówna różne oferty banków, uwzględniając takie aspekty jak wysokość rat, oprocentowanie, prowizje oraz dodatkowe koszty.

Dodatkowo ekspert kredytowy przeprowadzi nas przez wszelkie formalności związane z uzyskaniem kredytu. Pomoże w kompletowaniu niezbędnych dokumentów, wypełnianiu wniosków oraz zrozumieniu skomplikowanych zapisów umów. Dzięki temu unikniemy błędów, które mogłyby opóźnić proces uzyskania kredytu lub wpłynąć na jego warunki.